Aktuality ZŠ Velká Bíteš
Neučíme se pro školu, ale pro život
Tato myšlenka římského filozofa Senecy (4 př. n. l. – 65 n. l.) je zejména mezi školáky velmi oblíbená a každému pedagogovi je čas od času jeho svěřenci připomínána. Většinou se od dětí a studentů nejedná o citování slavného starověkého myslitele, mnozí o něm ještě neslyšeli. K uším učitelů doléhá její (nevědomá) parafráze – „K čemu nám to (v životě) bude“.
Vysvětlení, proč se učíme právě to nebo ono, není vždy jednoduché, ale existuje způsob, jak se s tím vypořádat. „Nudnou“ teorii předkládat dětem také jinými formami. Všichni pedagogové naší školy mají tuto zásadu na paměti a snaží se poznatky spojovat s reálným životem, propojovat zdánlivě nesouvisející témata nebo oblasti. Prostředkem jim jsou nejen všemi předměty tematicky prostupující projektové dny, ale i každodenně vhodně využívané mezipředmětové vztahy. Vhodné příležitosti se nabízejí v takzvaných, dětmi oblíbených, výchovách. Například v hudební výchově, u nás nejpopulárnějším předmětu, děti zjistí, že zvuk je ve své podstatě mechanické vlnění, o kterém se učí ve fyzice. Činnosti ve výtvarné a pracovní výchově se zase neobejdou bez povědomí o geometrických útvarech a pokud by si chtěly postavit nějaký složitější model, nejprve se musí naučit „číst“ v technických výkresech. Aby děti opravdu pomohly přezimujícím ptáčkům, když pro ně vyrobí krmítko, musí vědět, jakou hostinu jim připravit, a to se dozví v přírodovědě. V současnosti již tradiční halloweenská dýňová dekorace si také určitě zaslouží dějepisný komentář, proč vznikla. A co předvánoční pečení cukroví? Každý recept je přece vyjádřen matematickým poměrem. V naší škole existuje jedno specifikum. Děti mají nemocnou duši a velice účinným lékem je smích a radost. Tuto skutečnost si naši pedagogové uvědomují a snaží se, aby obojího bylo mezi nimi co nejvíce. Jedná se o emoce v důsledku chemických reakcí v organismu. A nejen v přírodopise se děti dozví, jak jsou pro život potřebné a důležité. Třeba 21. ledna v projektovém výuce. V ten den je totiž Mezinárodní den objímání.
Začali jsme Senecou, tak s ním také skončíme.
„Otium sine litteris mors est et hominis vivi sepultura“ (Lenošení bez vzdělávání znamená smrt a hrob pro žijícího člověka).
V naší škole pro ŽIVOT učíme!
Čas zklidnění
A co původní smysl Adventu – zklidnění? Naštěstí jsme si ho pouze posunuli na nadcházející vánoční svátky. Veškerý předvánoční shon směřuje právě k nim. Všichni je chtějí pro své blízké vytvořit vždy krásné a pohodové, plné klidu. Tak ať se nám to všem podaří!
Mezinárodní den zdravotně postižených
Těmto svátkům předchází i jiné důležité datum Adventu - 3.prosinec. V ten den si již bezmála 30 let připomínáme Mezinárodní den zdravotně postižených. Lidé s hendikepem jsou mezi námi a je naší povinností dělat vše proto, aby mohli žít svůj život co nejplnohodnotněji. Pokud se o to budeme snažit, obdarováváme je tím nejhezčím způsobem. A nesmíme také zapomínat na Ty, kteří jsou mnohdy zcela neprávem v pozadí – s nemocnou duší. Většinou jejich problém není vidět, ale vypořádat se s ním není o nic lehčí.
Škola v plném proudu
Na přelomu října a listopadu je život ve školách v plném proudu. Prázdninová dobrodružství jsou již zastíněna každodenními povinnostmi. Je čas usilovné práce – učení se novým poznatkům, zkušenostem. Zajisté náročný úkol pro všechny děti, obzvláště pro ty hospitalizované. Všechno musí zvládat mimo domov, v odloučení od svých blízkých.
Naši pedagogové dělají maximum, aby se dětem školní práce dařila co nejlépe. K tomu přispívá i pracovní prostředí. S pomocí paní učitelek si jej děti pravidelně zdobí a upravují. Nyní v duchu podzimní přírody a tajemných svátků českých Dušiček či anglosaského Halloweenu.
Podívejte se do fotogalerie!
1. října mají senioři svůj svátek, nezapomeňme jim připomenout, jak si jich vážíme, máme rádi. Nejen pro jejich lásku, starostlivost a každodenní pomoc. Předávají nám, našim dětem, budoucím generacím nedocenitelné hodnoty - moudrost a životní zkušenost.
Milé babičky a dědečkové, děkujeme Vám!
Zahájení školního roku 2021/2022
Školní rok 2021/2022 na ZŠ při DPN Velká Bíteš,vzhledem k celozávodní dovolené zdravotnického personálu, bude zahájen ve středu 8. 9. 2021. Žáci se zde účastní každodenní prezenční výuky v rámci redukovaného rozvrhu / 20-25 hodin týdně/, který je koncipován v souladu s léčebným režimem hospitalizace. Výuka hlavních předmětů je plně zajištěna speciálními pedagogy kvalifikovanými v oborech etopedie a psychopedie. U žáků 9.ročníků zajišťujeme možnost doplňování, prohlubování a procvičování si učiva z ČJ a M dobrovolnou formou, jako přípravu k přijímacímu řízení na středoškolské vzdělávání. Během hospitalizace jsou třídní učitelé ve spojení s kmenovými školami hospitalizovaných žáků. Dotazy rodičů i pedagogů kmenových škol mohou být kladeny buď písemnou formou na mail bednarova.alice@centrum.cz nebo telefonicky na číslo 566532442.Přeji všem pracovníkům škol, žákům i jejich rodičům klidný a úspěšný školní rok 2021/2022 a vykročme pravou nohou. Mgr. Alice Bednářvá, ředitelka školy
Mezinárodní den dětí
OSN usilovala datum dětského svátku sjednotit pro všechny země a vybrala 20. listopad, kdy přijala v roce 1959 Deklaraci o právech dítěte (Úmluva byla podepsána až o 30 let později v roce 1989). Například 23. dubna mají děti svůj svátek v Turecku, druhou neděli v květnu ve Velké Británii, Španělsku, poslední neděli v květnu v Maďarsku, 1. června v ČR a většině východní a jihovýchodní Evropy, Číně, Mongolsku a v dalších státech Asie, druhou neděli v červnu v USA, 20. září v Německu a Rakousku, 20. listopadu ve Francii, Španělsku, Finsku, Švédsku, Švýcarsku, Chorvatsku, Slovinsku, Srbsku, na Kypru, Řecku, Kanadě, Egyptě, SAE, Izraeli, JAR, čtvrtou neděli v říjnu v Austrálii (slaví celý dětský týden).
Význam této připomínky a oslavy dětí je po celém světě stejný nehledě na termín. Upozornit na jejich práva a potřeby. Úmluvu o právech dítěte ratifikovalo 196 států, k jejímu naplňování však zdaleka nedochází.
Nejen dětem naší školy přejeme vše nejlepší k svátku!
Velikonoční poselství
Provoz naší školy omezen nebyl, žáci se vzdělávají prezenčně po celý rok. Díky tomu si mohli vytvořit nejen atmosféru tohoto svátečního období svými výtvory, ale také si o něm připomenout, případně doplnit znalosti. O tom, že se jim to povedlo, se můžete přesvědčit ve fotogalerii. Nemalou zásluhu na tom mají naše paní učitelky, které dětem vydatně pomáhaly – děkujeme.
Hlavním poselstvím těchto svátků je naděje. Přejme si proto společně, aby ty příští Velikonoce byli již takové, na jaké se každoročně těšíme.
Klidné velikonoční svátky!
Memento
11. března jsme si připomněli nejen smutné, ale především varovné výročí havárie v jaderné elektrárně Fukušima v Japonsku. Důsledkem ničivého zemětřesení a následné vlně tsunami došlo k výbuchu 3 reaktorů, kdy do ovzduší začalo nekontrolovaně unikat obrovské množství smrtícího radioaktivního materiálu, následně ještě navýšeného o radioaktivní páru z reaktoru 4, který sloužil jako sklad vyhořelého paliva. I po deseti letech po havárii je nemožné učinit opatření vedoucí k eliminaci katastrofy. Radioaktivitou jsou zamořeny mimo jiné spodní vody i vody oceánu ve vzdálenosti mnoha tisíc kilometrů. Okolí elektrárny zeje prázdnotou. Veškerá půda musí být dekontaminována. Jedná se o 22 milionů metrů krychlových. Tento radioaktivní odpad tu zůstane navždy společně s masou vody, která stálé slouží k ochlazování reaktorů a spotřebovává se jí denně 350 tun. Ta se však nedá skladovat do nekonečna. Současné technologie však nejsou schopny její dekontaminace, stejně tak, jako odstranit (zakonzervovat) palivo v poškozených reaktorech. Radioaktivita je tak silná, že jí neodolá ani elektronika vysílaných robotů.
Nejen tyto události, ale i souvislosti lidské činnosti při využívání energetických zdrojů jsou součástí environmentální výchovy našich žáků. Rčení „Dobrý sluha, ale zlý pán“ v tomto případě platí dvojnásob. Tato tragédie by měla být dalším mementem pro lidstvo. Jedná se o druhý případ tak závažného rozsahu (v roce 1986 havárie jaderné elektrárny Černobyl v Sovětském svazu). I přes nebývalý technologický pokrok je stále mnoho oblastí v přírodních zákonitostech, kterým prozatím nerozumíme nebo je nedokážeme bezpečně využívat. Tuto skutečnost bychom měli mít ve vlastním zájmu trvale na paměti.