Aktuality ZŠ Velká Bíteš
Mezipředmětové vztahy
Důležitost provázanosti učiva, tzn. využívání souvislostí a logicky na sebe navazujících tematických celků mezi jednotlivými předměty, si všichni pedagogové naší školy uvědomují. Pro dobré pochopení a vštípení nových poznatků je podstatným faktorem také snaha o zapojení co nejvíce smyslů. Zde má nezastupitelné místo výtvarná a pracovní výchova. Tyto zdánlivě nesouvisející „odpočinkové“ předměty u žáků mimo jiné významně upevňují znalosti například z historie, literatury, přírodovědy, jazyků nebo třeba fyziky. Krátkou ukázku takového komplexního pojetí vzdělávacího procesu můžete zhlédnout ve fotogalerii. Za pomoci šikovných paní učitelek si naše děti průběžně zdobí prostory školy.
Podívejte se.
Světový den zvířat
4. října mají svátek Františkové, všem srdečně blahopřejeme!V tento den si také připomínáme Světový den zvířat, jejichž patronem je Svatý František z Assisi. S životem tohoto ochránce všeho živého jsou naše děti při výročí jeho smrti každoročně seznamováni.
Je to také vhodná příležitost zopakovat si a prohloubit některá témata environmentální výchovy. Mnohdy se setkáváme s úzkým pojetím tohoto předmětu, to znamená s negativními dopady lidského působení na Zemi pouze na člověka. Lidé jsou ale jen jedněmi z mnoha obyvatelů naší planety a většina těch ostatních má mnohem delší historii. Nesmíme zapomínat na nevyhnutelnost respektování zákonitostí života veškeré fauny i flóry naší planety. V opačném případě je katastrofický scénář nejen pro lidskou rasu nevyhnutelný. Červený seznam ohrožených živočichů a rostlin, který sestavuje Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN), čítá už přes 120 tisíc druhů. Více než 32 tisícům z nich hrozí v blízké době vyhynutí.
Světový den zvířat si naši žáci připomínají také výtvarnou a pracovní činností, pro letošní rok tematicky zaměřenou na šelmy -viz fotogalerie.
Nový školní rok 2020/2021
1.září 2020 jsme zahájili výuku na ZŠ při DPN Velká Bíteš - školní rok 2020/2021.Vzhledem k epidemiologické situaci v ČR se bude jednat o období ne zcela jednoduché. Očekává nás mnoho změn a překážek, se kterými se budeme muset vyrovnat. Nutností se stane vycházet z aktuální situace - flexibilně na ni reagovat a přizpůsobovat se.
Bonusem naší školy je fakt, že s dětmi pracují speciální pedagogové s letitou praxí, mající adekvátní zaměření - etopedie, psychopedie. Ředitelka školy a všichni třídní učitelé jsou maximálně nakloněni a připraveni na spolupráci s kmenovými školami. Snahou je vzájemná spokojenost všech čtyř stran - ZŠ při DPN + dítěte + kmenové školy + rodičů. Aplikací zkušeností z praxe napomáháme úspěšnému znovuzačlenění dítěte do původního třídního kolektivu /po ukončení hospitalizace/. Rodiče či zákonní zastupci mohou kdykoliv telefonovat, napsat mail a informovat se na prospěch + chování dítěte. Vítáme veškerý zájem, spolupráci, ochotu atd., neboť vše je velkým pomocíkem pro úspěšnou psychickou rekonvalescenci dítěte nejenom v našem zařízení, ale i v kmenové škole a následně pak v domácím prostředí.
Den české státnosti
28. září si připomeneme smrt patrona české země Svatého Václava.
Pro děti školou povinné je tento den určitě významný také tím, že se jedná o státní svátek, tudíž nemusí do školy.
I když je pohled historiků na jednoho z prvních Přemyslovců často rozporuplný a mnohé události z jeho života jsou dílem nepodložených legend, Svatý Václav se stal symbolem české státnosti a v nelehkých dobách českých dějin také významným stmelujícím prvkem národního uvědomění a jednoty.
Všechny souvislosti spojené s tímto významným výročím si naši žáci každoročně připomínají v hodinách občanské nauky a dějepisu. Zcela jistě je již v budoucnu nepřekvapí otázka, kdo byl Svatý Václav, vyobrazený na naší dvacetikoruně.
Červnové environmentální soustředění
Environmentální výchova se stala již běžnou součástí vzdělávání žáků a studentů všech typů škol. V té naší byl v letošním školním roce kladen zvýšený důraz na problematiku globálního oteplování a jeho důsledků pro život na Zemi.
Žáci si ve výuce prohlubovali znalosti v oblasti základních podmínek života, ekosystémů a zejména vztahu člověka k životnímu prostředí s důsledky lidské aktivity na něj.
V měsíci červnu si své environmentální znalosti ověřili.
Ti starší si například zahráli hru „Superčlověk“, kdy museli na základě svých znalostí „vytvořit“ člověka naprosto šetrného k přírodě, podporujícího jeho ochranu i se zdůvodněním jeho vlastností a chování. Ti mladší měli zase za úkol vyzdobit si třídy na dané ekologické téma.
Výsledky jejich snažení potvrdily, že tato oblast výchovy byla úspěšná.
Fotodokumentaci si prohlédněte ve fotogalerii.
Kyberprostor - dobrý sluha, ale zlý pán
Nebezpečných jevů v kyberprostoru je velmi mnoho. Nejzranitelnější skupinou jeho uživatelů, v dnešní době již nepostradatelné technické vymoženosti, jsou děti. O tom, že se nejedná o marginální problém, se v naší škole přesvědčujeme poměrně často. Mnohé z dětí mají zkušenosti s různými formami kyberšikany, kyberstalkingu či sextingu nebo jsou postiženy patologickými závislostmi na internetu, sociálních sítích, hraní her apod.
Dané problematice se pedagogové ve spolupráci se zdravotníky věnují celoročně. Cílem je, aby si děti osvojily správnou orientaci a chování v internetovém prostředí. Před letními prázdninami je tato snaha ještě intenzivnější. Během delšího volna děti tráví na internetu (sociálních sítích) mnohem více času a zvyšují se i rizika s tím spojená. Mimo obecných zásad, jak se v kyberprostoru bezpečně pohybovat, je kladen důraz na konkrétní nebezpečné jevy, reálné případy a jejich řešení, metody manipulace dětí, tedy to, co je ohrožuje nejvíce, případně na koho se obrátit v případě patologických jevů.
Nejlepší prevencí je však rozumné, přiměřené, co nejvíce účelné využívání internetu. Sociální sítě dětem nenahradí osobní kontakt, prožívání opravdového života. Především tuto skutečnost se snaží pedagogové dětem předat. Pokud se jim to podaří, bude z rčení „Dobrý sluha, ale zlý pán“ platit většinou jen ta první část.
INFORMACE PRO KMENOVÉ ŠKOLY HOSPITALIZOVANÝCH ŽÁKŮ
Veškerá klasifikace a informace o průběhu školní docházky / Osobní záznam / hospitalizovaných žáků budou zaslány formou důvěrné korespondence do datových schránek příslušných kmenových škol - nejpozději do 23. 6. 2020.Program školské primární prevence
V únoru naši žáci absolvovali tematicky zaměřené programy „Selektivka na klíč“, které si pro ně připravily pracovnice organizace Střed, z. ú. z Třebíče. Původně měla tato aktivita zahrnovat tři celodenní setkání, epidemiologická opatření již neumožnila to třetí – březnové.
Hlavním cílem akce bylo posílení kompetencí dětí při orientaci ve složitém sociálním prostředí, kde se ve zvýšené míře vyskytují rizikové faktory.
Záměr programu se povedl, všichni zúčastnění byli spokojení a věříme, že i díky němu se v budoucnu snadněji vypořádají s výše uvedenými nástrahami.
Mimo lektorek organizace Střed, z.u. si veliké poděkování zaslouží naše paní učitelka Anna Hrubá, jež celý program zajistila. Fotografie si prohlédněte v galerii.
Děkujeme!
ZMĚNA - UPOZORNĚNÍ
ZŠ při DPN Velká Bíteš na základě rozhodnutí Ministerstva zdravotníctví ve spolupráci s MŠMT opětovně zahájila prezenční výuku dne 11. 5. 2020.DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!!!
Vzhledem k tomu, že ZŠ při DPN Velká Bíteš je zařezena do sítě škol, platí i pro naše zařízení mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 10. 3. 2020, kterými se s účinností ode dne 11. března 2020 zakazuje osobní přítomnost žáků a studentů na základním, středním a vyšším odborném vzdělávání ve školách a školských zařízeních podle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů.Po ukončení jarních prázdnin 15. 3. 2020 zůstává naše škola i nadále uzavřena, a to až do odvolání mimořádného opatření.
Mgr. Alice Bednářová, ředitelka školy