logotyp
Položek: 21-30 z celkem: 85   na první stranuo jednu stranu zpěto jednu stranu vpředna poslední stranu  

Aktuality ZŠ Velká Bíteš

Adventní výzdoba

Adventní výzdoba

Adventní výzdoba patří tradičně k neodmyslitelným školním aktivitám předvánočního období. Děti se těší na příchod Ježíška. Ty mladší ještě s napětím, jaké překvapení pod stromečkem jeho návštěva přinese a ty starší s očekáváním, zdali se mezi vánočními dárky objeví ten vytoužený.
I když se děti naší školy nacházejí mimo domov, rozhodně o nenapodobitelnou adventní atmosféru nepřicházejí. Za trpělivé pomoci paní učitelek si i letos vytvořily to správné předvánoční klima. Veliké poděkování si zaslouží paní učitelka Milada Poláčková, která ke zdárnému výsledku přispěla největším dílem.
Podívejte se do fotogalerie.

5. prosinec

5. prosinec

Při zhlédnutí upoutávací fotografie k článku napadne mnohé čtenáře: „Co to má znamenat, v uvedený den je naše mysl přece naladěna na důležitou součást právě probíhající adventní doby – mikulášskou nadílku!? Zajisté se jedná o adekvátní reakci, konec roku je tradičně vyhrazen exkluzivnímu tématu – adventu s jeho vyvrcholením, Vánocemi.
5. prosince si však také připomínáme Světový den půdy, jehož datum stanovilo OSN v roce 2013. Vzhledem k podmanivosti adventu je však tato připomínka, pro veškerý život existenčně zcela zásadní, neprávem ve stínu.
Důvodů, proč bychom si něco tak běžného – hlínu pod našima nohama, měli připomínat, je spousta. Bez zdravé půdy bychom neměli žádné jídlo. Více než 90 % naší potravy roste z půdy. Půda také filtruje dešťovou vodu a vytváří z ní vodu pitnou. Existuje samozřejmě mnohem více argumentů nenahraditelnosti zdravé půdy a nezbytnosti činit kroky pro její zachování. Bohužel se tak neděje, v ČR každý den jen v důsledku výstavby a těžby přicházíme o 15 ha zemědělské půdy!
Nezapomínejme tedy, že pokud nezměníme ve vztahu k půdě své chování, naši potomci již nebudou mj. dobu adventní prožívat tak, jak jsme zvyklí, v jejím závěru v hojnosti jídla a pití. Citát Karla Čapka z roku 1929 je pro současnost nejen připomínkou, ale už varováním.
„Člověk se skutečně nestará, po čem šlape; žene se někam jako blázen a nanejvýš kouká, jaká jsou tuhle nahoře krásná oblaka nebo tamhle vzadu krásný horizont nebo krásné modré hory; ale nepodívá se pod své nohy, aby řekl a pochválil, že je tu krásná půda."


Nový školní rok 2022/2023 na ZŠ při DPN Velká Bíteš

Zahájení nového školního roku 2022/2023 na základní škole bude jako na všech ostatních školách ve čtvrtek 1. září 2022. Žáci během pobytu zde budou vyučováni dle RVP ZŠ při DPN přizpůsobeného individuálním potřebám jednotlivých dětí. Spolupráce s kmenovými školami je pro nás samozřejmostí.
Všem klientům, přejeme úspěšné vykročení do nového školního roku, získání nových vědomostí, zkušeností a poznání prostředí společně s osobami napomáhající úspěšnému znovuzačlenění do běžného života.

ZŠ při DPN Velká Bíteš

Informace kmenovým školám a zákonným zástupcům hospitalizovaných žáků:
Veškeré podklady - získaná klasifikace během pobytu v DPN a závěrečné zprávy - byly odeslány přes DS příslušným kmenovým školám ke dni 22. 6. 2022

Květen - nejkrásnější měsíc v roce

Květen - nejkrásnější měsíc v roce Měsíc květen nám v České republice nabízí dva sváteční dny, které svým významem pro člověka přesahují nejen geografické hranice, ale také čas. Jejich symboly – mateřství a rodina, totiž vždy určovaly lidské dějiny, tedy i budoucnost.
Prvním z nich je Den matek slavící se po celém světě v různých dnech a jehož doložená historie sahá až do starověku. Ta novodobá oslava mateřství, maminek a mateřského pouta k celé rodině připadá u nás, stejně jako například v USA, Kanadě nebo asi polovině zemí Evropy, na druhou květnovou neděli, to znamená, že jeho datum je pohyblivé.
Druhé důležité výročí – Mezinárodní den rodin, má v kalendáři své pevné místo. V roce 1994 byl tento svátek Valným shromážděním OSN přiřazen 15. květnu. Jeho smyslem je neopomíjitelnost připomínky role rodiny ve společnosti i v osobním životě.
Podstatu, výjimečnost a oprávněnost obou svátků si každoročně připomínají také děti naší školy. Formou projektového vyučování v hodinách občanské výchovy, dějepisu nebo výtvory v rámci výchovy výtvarné či pracovní. Podívejte se do fotogalerie.

Všem maminkám srdečně blahopřejeme!

Všechno nejlepší k MDŽ

Všechno nejlepší k MDŽ

Paní učitelky, maminky, babičky - velké díky za vše!

Neučíme se pro školu, ale pro život

Neučíme se pro školu, ale pro život„Non schoale sed vitae discimus“ (Seneca).
Tato myšlenka římského filozofa Senecy (4 př. n. l. – 65 n. l.) je zejména mezi školáky velmi oblíbená a každému pedagogovi je čas od času jeho svěřenci připomínána. Většinou se od dětí a studentů nejedná o citování slavného starověkého myslitele, mnozí o něm ještě neslyšeli. K uším učitelů doléhá její (nevědomá) parafráze – „K čemu nám to (v životě) bude“.
Vysvětlení, proč se učíme právě to nebo ono, není vždy jednoduché, ale existuje způsob, jak se s tím vypořádat. „Nudnou“ teorii předkládat dětem také jinými formami. Všichni pedagogové naší školy mají tuto zásadu na paměti a snaží se poznatky spojovat s reálným životem, propojovat zdánlivě nesouvisející témata nebo oblasti. Prostředkem jim jsou nejen všemi předměty tematicky prostupující projektové dny, ale i každodenně vhodně využívané mezipředmětové vztahy. Vhodné příležitosti se nabízejí v takzvaných, dětmi oblíbených, výchovách. Například v hudební výchově, u nás nejpopulárnějším předmětu, děti zjistí, že zvuk je ve své podstatě mechanické vlnění, o kterém se učí ve fyzice. Činnosti ve výtvarné a pracovní výchově se zase neobejdou bez povědomí o geometrických útvarech a pokud by si chtěly postavit nějaký složitější model, nejprve se musí naučit „číst“ v technických výkresech. Aby děti opravdu pomohly přezimujícím ptáčkům, když pro ně vyrobí krmítko, musí vědět, jakou hostinu jim připravit, a to se dozví v přírodovědě. V současnosti již tradiční halloweenská dýňová dekorace si také určitě zaslouží dějepisný komentář, proč vznikla. A co předvánoční pečení cukroví? Každý recept je přece vyjádřen matematickým poměrem. V naší škole existuje jedno specifikum. Děti mají nemocnou duši a velice účinným lékem je smích a radost. Tuto skutečnost si naši pedagogové uvědomují a snaží se, aby obojího bylo mezi nimi co nejvíce. Jedná se o emoce v důsledku chemických reakcí v organismu. A nejen v přírodopise se děti dozví, jak jsou pro život potřebné a důležité. Třeba 21. ledna v projektovém výuce. V ten den je totiž Mezinárodní den objímání.
Začali jsme Senecou, tak s ním také skončíme.
„Otium sine litteris mors est et hominis vivi sepultura“ (Lenošení bez vzdělávání znamená smrt a hrob pro žijícího člověka).
V naší škole pro ŽIVOT učíme!

Čas zklidnění

Čas zklidněníNastal čas, kdy se rozzáří poslední – 4. svíčka adventního věnce. Pro naše předky to znamenalo završení období zklidnění, očekávání příchodu Spasitele. Pro mnohé z nás dospělých naopak vidina konce horečného shánění, pečení, úklidu. A pro děti? Vyvrcholení rozechvívajícího očekávání Štědrého večera. Také naše děti si s pomocí paní učitelek tuto vzrušující dobu ještě umocnily výzdobou a výrobou neodmyslitelných předvánočních symbolů. Třeba adventních svícnů. Podívejte se do fotogalerie.
A co původní smysl Adventu – zklidnění? Naštěstí jsme si ho pouze posunuli na nadcházející vánoční svátky. Veškerý předvánoční shon směřuje právě k nim. Všichni je chtějí pro své blízké vytvořit vždy krásné a pohodové, plné klidu. Tak ať se nám to všem podaří!

Mezinárodní den zdravotně postižených

Mezinárodní den zdravotně postiženýchAdventní dobu má většina dětí i dospělých spojenou s obdarováváním. Generálka přichází v předvečer svátku svatého Mikuláše, ostré představení má svůj čas na Štědrý večer.
Těmto svátkům předchází i jiné důležité datum Adventu - 3.prosinec. V ten den si již bezmála 30 let připomínáme Mezinárodní den zdravotně postižených. Lidé s hendikepem jsou mezi námi a je naší povinností dělat vše proto, aby mohli žít svůj život co nejplnohodnotněji. Pokud se o to budeme snažit, obdarováváme je tím nejhezčím způsobem. A nesmíme také zapomínat na Ty, kteří jsou mnohdy zcela neprávem v pozadí – s nemocnou duší. Většinou jejich problém není vidět, ale vypořádat se s ním není o nic lehčí.

Škola v plném proudu

Škola v plném proudu

Na přelomu října a listopadu je život ve školách v plném proudu. Prázdninová dobrodružství jsou již zastíněna každodenními povinnostmi. Je čas usilovné práce – učení se novým poznatkům, zkušenostem. Zajisté náročný úkol pro všechny děti, obzvláště pro ty hospitalizované. Všechno musí zvládat mimo domov, v odloučení od svých blízkých.
Naši pedagogové dělají maximum, aby se dětem školní práce dařila co nejlépe. K tomu přispívá i pracovní prostředí. S pomocí paní učitelek si jej děti pravidelně zdobí a upravují. Nyní v duchu podzimní přírody a tajemných svátků českých Dušiček či anglosaského Halloweenu.
Podívejte se do fotogalerie!


Položek: 21-30 z celkem: 85   na první stranuo jednu stranu zpěto jednu stranu vpředna poslední stranu  
Základní škola při dětské psychiatrické nemocnici Velká Bíteš
U Stadionu 285
595 01 Velká Bíteš

telefon - škola: 566 532 442
telefon - ústředna: 566 531 431,
kl. 112 - sborovna, 113- ředitelna
e-mail: bednarova.alice@centrum.cz
e-podatelna: e-podatelna.zsdpnvb@seznam.cz
www: http://www.zsdpnbites.cz
DS: 7eysxk5

IČO: 70 831 386

Bankovní spojení:
MONETA Money Bank, a.s.
č. účtu: 152 895 560/0600

Created by © 2014 - 2023ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy