Položek: 61-70 z celkem: 92   na první stranuo jednu stranu zpěto jednu stranu vpředna poslední stranu

Významné výročí

27. 1. 2020 si připomínáme 75. výročí osvobození koncentračního tábora smrti Osvětim sovětskými vojáky. Za dobu tragické historie tohoto vyhlazovacího tábora nacistického Německa, tedy od roku 1940 až do roku 1945, v něm mimo nepředstavitelného utrpení našlo smrt asi 1.400.000 lidí. Vražděni byli nejen Židé, ale prakticky všechny národnosti okupované Evropy, české a slovenské vězně nevyjímaje. Toto výročí je nejen připomínkou nelidské genocidy vůči lidem různých národností spáchané nacisty a jejich pomahači v letech 2. světové války, ale také varováním před rizikem vzniku něčeho tak hrůzného.

Informace pro kmenové školy hospitalizovaných žáků

Veškerá klasifikace žáků získaná během hospitalizace v DPN bude kmenovým školám odeslána během druhé poloviny ledna 2020 /nejpozději však 20.1.2020/ do datových stránek příslušných škol.

Přejeme úspěšný rok 2020

Aktualita nejen pro nadšence fyziky

Již v lednu můžeme sledovat jeden ze zajímavých astronomických úkazů – polostínové zatmění Měsíce. Všem, kteří si nechtějí nechat ujít tuto kosmickou událost, připomínáme, že k ní dojde v pátek 10. ledna od 20.10 hodin SEČ.

Přejeme dobrou viditelnost!

Vánoční přání

Vánoční výzdoba

Především děti již netrpělivě očekávají vánoční svátky. Svátek svatého Mikuláše a sem tam poletující vločky jsou pro ně znamením, že se blíží. Naši žáci společně s paní učitelkami si tuto tajemnou atmosféru vytvořili také krásnou adventní výzdobou školy.

Podívejte se do fotogalerie.

Adventní čas

Adventní časNedělí 1. prosince byl zahájen adventní čas -začalo tak období čtyř neděl před vánočními svátky. Je to doba radostného očekávání příchodu Spasitele, duchovní přípravy na Vánoce, doba rozjímání a dobročinnosti. K adventnímu času se váže několik tradic s ním spojených
  • adventní věnec - nese symbolický význam - má zajistit svému majiteli štěstí, lásku, zdraví a bohatství.
  • 4. prosinec - má svátek Barbora a v tento den se vžila tradice řezání "barborek", tj. větviček jakýchkoli stromů a keřů, které mohou do vánoc rozkvést, nejčastěji třešňových."Barborka", která rozkvetla do Vánoc, přináší do domu štěstí a děvčatům na vdávání předpovídá do roka svatbu.
  • 5. prosinec - v podvečer podle  tradice obchází sv. Mikuláš ve společnosti anděla a čerta rodiny s dětmi, děti jsou tázány, zda jsou hodné, mohou přednést básničku nebo zazpívat písničku. Většina děti dostává sladkosti, ovoce, ale najdou se i zlobivější, které obdrží dar od čerta - uhlí a brambory.
  • v adventní době si lidé vyzdobují domovy jmelím, pečou vánoční cukroví, poslouchají čí zpívají vánoční koledy. I naši žáci pod „taktovkou“ skvělého pana učitele hudební výchovy Mgr.Richarda Kučery, zpívají velké množství vánočních písní a koled a musím říct, že si to náležitě užívají.
  • nNa samém sklonku adventu provoní dům upečená vánočka a ozdobený vánoční stromek. Adventní doba je ukončena 24.prosince Štědrým dnem - narozením Ježíška –spojeného s vánoční nadílkou pod stromečkem. Štědrý den je dnem svátečním.
Pojďme si tedy i my užít poklidný adventní čas.

Sorbon – pes fotbalista

Dne 18. 11. 2019 prezentovalo na naší škole občanské sdružení Zábavné a Preventivní Soutěže ze Štramberku svůj program zaměřený na vztah lidí ke zvířatům. Žákům i pedagogům byly poutavým a poučným způsobem sděleny důležité informace pro výchovu a výcvik psů. Atraktivita této akce byla umocněna nevšední podívanou, praktickými ukázkami bezchybného chování čtyřnohého kamaráda – psa Sorbona. Program byl ukončen „utkáním“ v kopané mezi žáky a Sorbonem, kde tento psí šampion předvedl své dovednosti v ovládání míče. Všichni přítomní budou na toto setkání zcela jistě dlouho vzpomínat. Fotografie z programu viz fotogalerie.

Děkujeme!

Šikovné ruce

Žáci naší školy, kteří rádi tvoří z různých materiálů, se v letošním školním roce pravidelně scházejí v kroužku Šikovných rukou. Zde nejen realizují a prezentují své nadání v této oblasti, ale také získávají nové zkušenosti a inspiraci od paní učitelky Milady Poláčkové, která tuto mimovyučovací zájmovou aktivitu vede.

Paní učitelce za její ochotu a snahu děkujeme a šikovným dětem přejeme hodně pěkných výtvorů.

Nácvik evakuace žáků

V pondělí 4. listopadu 2019 proběhl v devátém ročníku naší školy nácvik evakuace žáků v případě náhlého požáru. Děti byly nejprve teoreticky seznámeny s postupem evakuace, s únikovou cestou, druhy a použitím hasicích přístrojů, připomněly si telefonní čísla, na která v případě nebezpečí mohou volat. Poté si evakuaci vyzkoušely prakticky. Nácvik zvládly na výbornou. Na závěr nutno říci, že našim přáním je, aby evakuace školy v případě požáru probíhala vždy jen cvičně.

Mgr. Richard Kučera

e-mail: bednarova@zsdpnbites.cz