Aktuality ZŠ Velká Bíteš
Informace pro kmenové školy hospitalizovaných dětí
Veškerou dokumentaci ohledně hospitalizovaných dětí /osobní záznamy a získanou klasifikaci během pobytu/ bude ZŠ při DPN VB odesílat kmenovým školám do datových schránek ve dnech 12. 6. - 14. 6. 2023
Blíží se svátek modré planety – Země
Před více než 50-ti lety, 22. dubna 1970, se na různých místech Spojených států amerických shromáždilo na 20 miliónů lidi, kteří demonstrovali za zdravější životní prostředí. Touto kampaní chtěli účastníci demonstrace prosadit přijetí nových zákonů na ochranu životního prostředí a přimět politiky zabývat se závažnou otázkou. Kampaň měla nebývalý ohlas, jejím výsledkem byl vznik Dne Země, který se každý rok 22. dubna slaví po celém světě jako mezinárodní svátek životního prostředí. Od roku 1990 i v České republice.A co můžeme udělat my?
- Třiďme odpad. Plastové láhve, kartony nepatří do smíšeného odpadu….
- Přemisťujme se jinak…..
- Šetřme vodou….
- Co je místní, to je dobré….
Ekologičtější život není o tom změnit svůj životní styl od základu, ale o tom, přemýšlet o spotřebě a ničím neplýtvat. Důsledkem je zdravější planeta a zdravější lidé.
Dopravní výchova
Dopravní výchova – zaměření na dopravní značkyDopravní značky jsou důležitou součástí silničního provozu a slouží k regulaci a usměrňování pohybu vozidel na silnicích. Existuje mnoho různých druhů dopravních značek, které jsou rozděleny do několika kategorií podle významu. Budeme se zabývat všemi těmito kategoriemi a budeme se učit, jak se na silnicích správně chovat a jak reagovat na různé situace, které mohou nastat. Je důležité si uvědomit, že dodržování dopravních značek je klíčové pro bezpečnost na silnicích a každý řidič, ale i také chodec jako účastník silničního provozu, by se měl naučit je správně rozpoznávat a interpretovat.
Rozdělení dopravních značek:
• Svislé dopravní značky
• Výstražné dopravní značky
• Značky upravující přednost
• Zákazové značky
• Příkazové značky
• Informativní značky
• Dodatkové tabulky
• Vodorovné dopravní značky
• Podélné čáry
• Příčné čáry
• Šipky
• Označení stání a parkovišť
• Označení zastávek a zákazů
• Ostatní vodorovné dopravní značky
Dopravní značky a jejich význam:
Dopravní značky jsou určeny pro řízení a regulaci silničního provozu na pozemních komunikacích. Význam dopravních značek stanovují Pravidla silničního provozu. Vedle dopravních značek je provoz řízen a ovlivňován dalšími zařízeními a v neposlední řadě také světelnými a akustickými signály.
Dopravní značky jsou jednoduché piktogramy určené pro řízení dopravy na silničních pozemních komunikacích. Jedná se o zařízení tvořená kombinací jednoduchých grafických symbolů nebo znaků s barevnými tvary tabulek, která upozorňují účastníky silničního provozu na nebezpečná místa a jevy, ukládají jim zákazy nebo omezení, poskytují jim informace nebo zpřesňují, doplňují a také omezují význam jiné dopravní značky. Kromě dopravních značek je provoz na pozemních komunikacích také řízen a zabezpečován a zároveň usměrňován ještě dalšími dopravními zařízeními.
Dopravní značení pro silnice je jedním ze systémů praktické komunikace. Dosud, na rozdíl od jiných systémů, se značení pro silnice zatím nepodařilo mezinárodně sjednotit.
Součástí výuky je portfolio dopravních značek a obrazový materiál.
Velikonoce
Kdy začíná jaro? Nejčastější odpověď by pravděpodobně zněla – o Velikonocích. Zásadním mezníkem změny ročního období jsou pro většinu lidí právě tyto svátky. A to bez ohledu na kalendářní datum jejich slavení, které je pohyblivé a připadá na první neděli po jarním úplňku. To znamená v období mezi 22. březnem a 25. dubnem.
Původ velikonočních svátků je dodnes předmětem vícero výkladů a s nadsázkou bychom mohli konstatovat, že i nekončící „přetahované“ mezi stoupenci jednotlivých směrů, kdy každý z nich je charakteristický důležitostí, symboly a průběhem oslav.
Pro křesťany jsou nejvýznamnějším svátkem, oslavujícím zmrtvýchvstání Ježíše Krista o „veliké noci“ (Bílá sobota), u nás proto název Veliko-noce. Symbolem je kříž, na kterém byl Ježíš Kristus ukřižován (v té době nejpotupnější způsob trestu smrti), svíce, jako světlo života (Ježíšovo zmrtvýchvstání) a beránek (Boží) ukazující nevinnost, čistotu a poslušnost (sebeobětování Ježíše Krista za spásu lidstva).
Pro Židy představují Velikonoce především oslavu Pesachu, to znamená vyvedení jejich národa z otroctví Egypta. Velikonoční beránek ukazuje Izraelitu jako člena „Božího stáda“.
Ateisté spojují Velikonoce zejména s oslavami jarní rovnodennosti, příchodem jara a není bez zajímavosti, že mnoho symbolů a neodmyslitelných zvyků pochází od Slovanů. Vynášení Morany – bohyně smrti (vládkyně zimy), zapichování rozkvetlých vrbových proutků podél okrajů polí, ranní koupel v potoce zajišťující zdraví a krásu dívek, barvení vajíček a zřejmě neodmyslitelná, pouze mezi západními Slovany praktikovaná, pomlázka.
Klidné a pohodové Velikonoce přejeme Vám všem!
Jarní prázdniny - ZŠ při DPN Velká Bíteš
17.02. 2023Ve dnech 20. 3. - 24. 3. 2023 proběhnou jarní prázdniny, škola je uzavřena, děti pobývají na jednotlivých odděleních DPN.
Valentýn
Lze konstatovat, že svátek svatého Valentýna, který připadá na 14. února, již zdomácněl také v našich končinách. Zdali je to zásluha především obchodníků, jež vycítili výbornou příležitost zvýšit tržby nebo k popularitě tohoto světce přispěl „hlad“ společnosti po všem, před rokem 1989, zapovězeném? Pravděpodobně je pravda obojí. Ať tak či onak, Valentýn, stejně jako například Halloween, zaujímá již v našem kalendáři významných dní výsadní postavení. Proto je na místě krátký historický exkurz po stopách vzniku této tradice.Existuje k ní několik výkladů.
Jedním z důvodů měla být snaha křesťanské církve zamezit v pokračování oblíbeného pohanského zvyku starověkých Římanů – slavení tzv. Luperekálií (v polovině února). Ty byly zasvěcené bohu stád, úrody a hojnosti Faunovi, a také zakladatelům Říma, Romulovi a Removi. Proto papež Gelasius I. ustanovil roku 496 na den 14. února uctívání mučedníka svatého Valentýna (údajný den jeho smrti).
Další dvě teorie staví na legendách ze života dvou postav nesoucích jméno tohoto světce. Obě se vztahují na dobu vlády císaře Claudia II. (r. 268-270).
První vypráví o neochvějné víře římského kněze Valentýna v Krista, za což byl odsouzen k trestu smrti. Ještě před vykonáním rozsudku měl dceři svého žalářníka zázračně navrátit zrak i sluch.
Druhá legenda popisuje statečnost biskupa Valentýna z Terni, který nerespektoval císařův zákaz vojákům, aby se ženili nebo jen zasnubovali. Tajně přesto oddával zamilované páry, což ho stálo život.
Valentýnské oslavy však dnešní podobu dostaly mnohem později. Patronem zamilovaných se svatý Valentýn stal až roku 1383 díky britskému básníkovi Geoffrey Chaucerovi a první historicky doloženou Valentýnku poslal francouzský vévoda Karel Orleánský své ženě roku 1415.
Informace pro rodiče hospitalizovaných žáků
ZŠ při DPN Velká Bíteš vysvědčení nevydává - není kmenovou školou dětí. Veškerou získanou klasifikaci v průběhu školní docházky dítěte během hospitalizace, odeslali třídní pedagogové do kmenových škol - dne 15. 1. , aby mohlo být 31. 1. 2023 vydáno vysvědčení za 1. pololetí školního roku 2022/2023.
Adventní výzdoba
Adventní výzdoba patří tradičně k neodmyslitelným školním aktivitám předvánočního období. Děti se těší na příchod Ježíška. Ty mladší ještě s napětím, jaké překvapení pod stromečkem jeho návštěva přinese a ty starší s očekáváním, zdali se mezi vánočními dárky objeví ten vytoužený.
I když se děti naší školy nacházejí mimo domov, rozhodně o nenapodobitelnou adventní atmosféru nepřicházejí. Za trpělivé pomoci paní učitelek si i letos vytvořily to správné předvánoční klima. Veliké poděkování si zaslouží paní učitelka Milada Poláčková, která ke zdárnému výsledku přispěla největším dílem.
Podívejte se do fotogalerie.
5. prosinec
Při zhlédnutí upoutávací fotografie k článku napadne mnohé čtenáře: „Co to má znamenat, v uvedený den je naše mysl přece naladěna na důležitou součást právě probíhající adventní doby – mikulášskou nadílku!? Zajisté se jedná o adekvátní reakci, konec roku je tradičně vyhrazen exkluzivnímu tématu – adventu s jeho vyvrcholením, Vánocemi.
5. prosince si však také připomínáme Světový den půdy, jehož datum stanovilo OSN v roce 2013. Vzhledem k podmanivosti adventu je však tato připomínka, pro veškerý život existenčně zcela zásadní, neprávem ve stínu.
Důvodů, proč bychom si něco tak běžného – hlínu pod našima nohama, měli připomínat, je spousta. Bez zdravé půdy bychom neměli žádné jídlo. Více než 90 % naší potravy roste z půdy. Půda také filtruje dešťovou vodu a vytváří z ní vodu pitnou. Existuje samozřejmě mnohem více argumentů nenahraditelnosti zdravé půdy a nezbytnosti činit kroky pro její zachování. Bohužel se tak neděje, v ČR každý den jen v důsledku výstavby a těžby přicházíme o 15 ha zemědělské půdy!
Nezapomínejme tedy, že pokud nezměníme ve vztahu k půdě své chování, naši potomci již nebudou mj. dobu adventní prožívat tak, jak jsme zvyklí, v jejím závěru v hojnosti jídla a pití. Citát Karla Čapka z roku 1929 je pro současnost nejen připomínkou, ale už varováním.
„Člověk se skutečně nestará, po čem šlape; žene se někam jako blázen a nanejvýš kouká, jaká jsou tuhle nahoře krásná oblaka nebo tamhle vzadu krásný horizont nebo krásné modré hory; ale nepodívá se pod své nohy, aby řekl a pochválil, že je tu krásná půda."
Nový školní rok 2022/2023 na ZŠ při DPN Velká Bíteš
Zahájení nového školního roku 2022/2023 na základní škole bude jako na všech ostatních školách ve čtvrtek 1. září 2022. Žáci během pobytu zde budou vyučováni dle RVP ZŠ při DPN přizpůsobeného individuálním potřebám jednotlivých dětí. Spolupráce s kmenovými školami je pro nás samozřejmostí.
Všem klientům, přejeme úspěšné vykročení do nového školního roku, získání nových vědomostí, zkušeností a poznání prostředí společně s osobami napomáhající úspěšnému znovuzačlenění do běžného života.