logotyp
Položek: 41-50 z celkem: 93   na první stranuo jednu stranu zpěto jednu stranu vpředna poslední stranu  

Aktuality ZŠ Velká Bíteš

Mezinárodní den dětí

Mezinárodní den dětíVyhlášení celosvětového svátku dětí bylo doporučeno už v roce 1925 na Světové konferenci pro blaho dětí v Ženevě. V roce 1949 Mezinárodní demokratická federace žen vyhlásila na 1. červen Den pro ochranu dětí, později Mezinárodní den dětí.
OSN usilovala datum dětského svátku sjednotit pro všechny země a vybrala 20. listopad, kdy přijala v roce 1959 Deklaraci o právech dítěte (Úmluva byla podepsána až o 30 let později v roce 1989). Například 23. dubna mají děti svůj svátek v Turecku, druhou neděli v květnu ve Velké Británii, Španělsku, poslední neděli v květnu v Maďarsku, 1. června v ČR a většině východní a jihovýchodní Evropy, Číně, Mongolsku a v dalších státech Asie, druhou neděli v červnu v USA, 20. září v Německu a Rakousku, 20. listopadu ve Francii, Španělsku, Finsku, Švédsku, Švýcarsku, Chorvatsku, Slovinsku, Srbsku, na Kypru, Řecku, Kanadě, Egyptě, SAE, Izraeli, JAR, čtvrtou neděli v říjnu v Austrálii (slaví celý dětský týden).
Význam této připomínky a oslavy dětí je po celém světě stejný nehledě na termín. Upozornit na jejich práva a potřeby. Úmluvu o právech dítěte ratifikovalo 196 států, k jejímu naplňování však zdaleka nedochází.

Nejen dětem naší školy přejeme vše nejlepší k svátku!

Velikonoční poselství

Velikonoční poselstvíJiž podruhé nás čekají Velikonoce v režimu přísných epidemiologických opatření, která nám neumožní prožít je tak, jak jsme byli po generace zvyklí. Ať už v duchu křesťanských či lidových zvyků a tradic.
Provoz naší školy omezen nebyl, žáci se vzdělávají prezenčně po celý rok. Díky tomu si mohli vytvořit nejen atmosféru tohoto svátečního období svými výtvory, ale také si o něm připomenout, případně doplnit znalosti. O tom, že se jim to povedlo, se můžete přesvědčit ve fotogalerii. Nemalou zásluhu na tom mají naše paní učitelky, které dětem vydatně pomáhaly – děkujeme.
Hlavním poselstvím těchto svátků je naděje. Přejme si proto společně, aby ty příští Velikonoce byli již takové, na jaké se každoročně těšíme.
Klidné velikonoční svátky!

Memento

Memento

11. března jsme si připomněli nejen smutné, ale především varovné výročí havárie v jaderné elektrárně Fukušima v Japonsku. Důsledkem ničivého zemětřesení a následné vlně tsunami došlo k výbuchu 3 reaktorů, kdy do ovzduší začalo nekontrolovaně unikat obrovské množství smrtícího radioaktivního materiálu, následně ještě navýšeného o radioaktivní páru z reaktoru 4, který sloužil jako sklad vyhořelého paliva. I po deseti letech po havárii je nemožné učinit opatření vedoucí k eliminaci katastrofy. Radioaktivitou jsou zamořeny mimo jiné spodní vody i vody oceánu ve vzdálenosti mnoha tisíc kilometrů. Okolí elektrárny zeje prázdnotou. Veškerá půda musí být dekontaminována. Jedná se o 22 milionů metrů krychlových. Tento radioaktivní odpad tu zůstane navždy společně s masou vody, která stálé slouží k ochlazování reaktorů a spotřebovává se jí denně 350 tun. Ta se však nedá skladovat do nekonečna. Současné technologie však nejsou schopny její dekontaminace, stejně tak, jako odstranit (zakonzervovat) palivo v poškozených reaktorech. Radioaktivita je tak silná, že jí neodolá ani elektronika vysílaných robotů.
Nejen tyto události, ale i souvislosti lidské činnosti při využívání energetických zdrojů jsou součástí environmentální výchovy našich žáků. Rčení „Dobrý sluha, ale zlý pán“ v tomto případě platí dvojnásob. Tato tragédie by měla být dalším mementem pro lidstvo. Jedná se o druhý případ tak závažného rozsahu (v roce 1986 havárie jaderné elektrárny Černobyl v Sovětském svazu). I přes nebývalý technologický pokrok je stále mnoho oblastí v přírodních zákonitostech, kterým prozatím nerozumíme nebo je nedokážeme bezpečně využívat. Tuto skutečnost bychom měli mít ve vlastním zájmu trvale na paměti.

Děti ulice

Děti uliceV souvislosti s významnými dny týkajících se dětí si každý z nás vzpomene na 1. červen, kdy mají svůj svátek. V jeho stínu bychom neměli zapomínat na další, neméně důležité datum 31. ledna – Den dětí ulice.
V tento den si připomínáme zvlášť palčivý problém. Ne všechny děti prožívají šťastné dětství. Mnohé jsou vystaveny nelidským podmínkám bezdomovectví se všemi nevyhnutelnými důsledky pro jejich budoucnost. Tato neblahá skutečnost není pouze záležitostí třetího světa. Stále častěji se s ní můžeme setkávat i ve společnostech tzv. vyspělých, bohužel i u nás.
31. leden byl vybrán jako výročí smrti Jana Boska. Tento italský kněz a pedagog vybudoval již během svého života obrovské množství institucí pomáhajících zejména dětem bez domova. A to v době, kdy děti žádnými právy nedisponovaly (působil v počátcích druhé poloviny 19. století). Jeho pohled na lidská práva, který úspěšně prosazoval ve svých institucích, byl doslova revoluční, vzhledem k tehdejším názorům. Právo na důstojný život pro každého považoval za samozřejmost. V současnosti díky jeho odkazu působí celosvětové hnutí se stovkami škol, internátů a jiných výchovně vzdělávacích institucí včetně ČR.
Všichni, kdo se snaží nelehkou situaci bezprizorných dětí zlepšit, zasluhují nejen úctu a obdiv, ale v co největší míře také pomoc. Děti ulice si takový život nevybraly.

Informace pro rodiče a kmenové školy

Dne 4. 1. 2021 byla zahájena běžná prezenční výuka na naší škole.
Klasifikace dítěte z jednotlivých předmětů získaná během hospitalizace a potřebná k uzavření 1. pololetí 2020/2021 bude do kmenových škol zasílána v týdnu od 18.1. do 21. 1. 2021- prostřednictvím DS.

Adventní doba

Adventní doba

Atmosféru prvního adventního týdne nemohly naše děti prožívat z důvodu epidemiologické situace ve škole. Nyní je už vše v normálu, a proto se s radostí okamžitě pustily společně s vyučujícími do činností, které umocňují prožitek z tohoto krásného ročního období – Adventu.
Prostory školy zdobí vše, co tento tajemný čas symbolizuje. Betlém s Ježíškem, zasněžený kostelík nebo vánoční hvězda. Ze tříd se v hodinách hudební výchovy ozývají koledy – nepřekonatelné evergreeny hrající se po mnoho staletí po celém světě. Své nenapodobitelné kouzlo neztratily i přesto, že letos znějí beze zpěvu.
Zaměstnanci i žáci Vám všem přejí, co nejvíce klidu a pohody v adventní době!
Na výzdobu školy se můžete podívat ve fotogalerii.

UPOZORNĚNÍ - ZMĚNA

Dnem 30. 11. 2020 byla plnohodnotně obnovena výuka v ZŠ při DPN.

Svatý Mikuláš z Myry

Svatý Mikuláš z Myry

V předvečer 6. prosince si nejen křesťané celého světa připomínají úmrtí svatého Mikuláše. Děti mají toto výročí spojeno s napětím a očekáváním. Jak dopadne návštěva tajemného muže s bílým vousem, často v doprovodu čerta a anděla? Mnohé i z těch starších netuší, proč k tomuto setkání každoročně dochází.
Tento lidový zvyk – obdarování dětí drobnými dárky, případně jejich kárání, vznikl na základě životního odkazu skutečné postavy, Mikuláše z Myry.
Historicky doložených dat z jeho života není mnoho. Jisté však je, že se těšil mezi lidmi veliké oblibě pro svoji ochotu nezištně pomáhat. To bylo důvodem mohutného rozmachu Mikulášova uctívání po jeho smrti (†6. prosince přibližně mezi roky 345 až 351) a vzniku mnoha legend z jeho života.
Pravděpodobně ta nejznámější, kdy Mikuláš pomohl v utajení zchudlé rodině, dala základ mikulášské nadílce. Jedna verze tohoto příběhu hovoří o tom, že Mikulášem vhozený měšec s penězi, který měl chudé rodině pomoci, neplánovaně dopadl do zavěšené sušící se punčochy. To vedlo v některých zemích k tradici dávání punčoch za okno a k jejich používání jako dárkového balení. Jiná legenda říká, že Mikuláš i po své smrti každý rok o Vánocích procházel svým městem. V přestrojení obcházel obydlí chudých a kladl jim přede dveře pozlacená jablka a ořechy.
Krajově i národnostně se zvyky spojené se sv. Mikulášem liší. V Rakousku např. chodí Nikolo s čertem Krampusem, v Anglii Father Christmas, ve Francii Saint Nicolas, v Holandsku Sinterklaas, v Portugalsku Pai Natal, v Turecku Noel Baba. Do Severní Ameriky se dostal sv. Mikuláš v jistých přeměnách. Legendy o něm se propojily s tradicí severského folklóru a vznikl Santa Claus, přijíždějící na saních tažených soby. V Čechách jsou nejstarší záznamy o mikulášské nadílce ze 14. století.
Díky Mikulášovým vlastnostem vyznačujícím se láskou, laskavostí, soucitem nebo milosrdenstvím se s ním mohou všechny děti každoročně setkávat i po jeho smrti. Jeho poselství je věčné.

UPOZORNĚNÍ - DŮLEŽITÉ

Na základě doporučení KHS ředitelka školy - po konzultaci s vedením DPN - rozhodla z epidemiologického hlediska, z důvodu karantény dětí, o dočasném přerušení prezenční výuky v ZŠ.
Ve dnech 19.11. - 23.11. 2020 uděluje z výše uvedeného důvodu - dle §24  zákona  č.561/ 2004 sb. - ředitelka 5 dnů ředitelského volna.
Ve dnech 26. 11. a 27. 11. 2020 ředitelka školy zažádá MŠMT o změnu organizace školního roku 2020/2021. 

Mezipředmětové vztahy

Mezipředmětové vztahy

Důležitost provázanosti učiva, tzn. využívání souvislostí a logicky na sebe navazujících tematických celků mezi jednotlivými předměty, si všichni pedagogové naší školy uvědomují. Pro dobré pochopení a vštípení nových poznatků je podstatným faktorem také snaha o zapojení co nejvíce smyslů. Zde má nezastupitelné místo výtvarná a pracovní výchova. Tyto zdánlivě nesouvisející „odpočinkové“ předměty u žáků mimo jiné významně upevňují znalosti například z historie, literatury, přírodovědy, jazyků nebo třeba fyziky. Krátkou ukázku takového komplexního pojetí vzdělávacího procesu můžete zhlédnout ve fotogalerii. Za pomoci šikovných paní učitelek si naše děti průběžně zdobí prostory školy.
Podívejte se.


Položek: 41-50 z celkem: 93   na první stranuo jednu stranu zpěto jednu stranu vpředna poslední stranu  
Základní škola při dětské psychiatrické nemocnici Velká Bíteš
U Stadionu 285
595 01 Velká Bíteš

telefon - škola: 566 532 442
telefon - ústředna: 566 531 431,
kl. 112 - sborovna, 113- ředitelna
e-mail: bednarova@zsdpnbites.cz
e-podatelna: podatelna@zsdpnbites.cz
www: http://www.zsdpnbites.cz
DS: 7eysxk5

IČO: 70 831 386

Bankovní spojení:
MONETA Money Bank, a.s.
č. účtu: 152 895 560/0600

Created by © 2014 - 2023ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy